Rodzaje treści i gogli VR
Wirtualna rzeczywistość jest projekcją obrazów, miejsc, jak również całych światów (w postaci przestrzeni, obiektów i zdarzeń), którego głównym celem jest znaczne zwiększenie poziomu zanurzenia. Efekt ten osiąga się za pomocą specjalnych gogli, które po założeniu na głowę, przenoszą nas do stworzonego świata.
Elementy które wyświetlamy w goglach mogą być przygotowane w różny sposób, m.in.
-
Zdjęcia 360 / panoramy 360 – statyczny obraz lub zdjęcie
-
Rysunki 360 – specjalnie przygotowane szkice, malunki
-
Filmy 360 / filmy sferyczne – zmieniające się sekwencje scen, które dają nam możliwość wyboru kadr oglądania filmu
-
Animacje 360 – komputerowo generowane przestrzenie i wizualizacje
-
Interaktywne filmy 360 – czyli oprócz standardowych filmów, mamy możliwość podejmowania wyborów, interakcji z otoczeniem, rozwiązywania testów i zadań
-
Interaktywne aplikacje VR – bardzo zbliżone do standardowych gier jakie znamy z PC lub konsol, lecz mamy możliwość bycia w środku takiej gry i przeżywania jej będąc odciętymi od rzeczywistości. Interaktywność może objawiać się na różne sposoby, ruch ręki, możliwość poruszania się, ruch ciałem, uniki, podnoszenie przedmiotów, ingerencja w zastaną przestrzeń.
Istnieje wiele rozwiązań technologicznych na doświadczenie wirtualnej rzeczywistości, od najprostszych do bardzo zaawansowanych. Wszystkie te rozwiązania są skupione wokół gogli wirtualnej rzeczywistości i akcesoriów, które wspierają ich użytkowanie. I tak, możemy podzielić gogle na mobilne, czyli z dużą łatwością możemy je przewozić w różne miejsca oraz gogle wspierane działaniem poprzez konsole lub komputer stacjonarny.
Szkolenia VR jako narzędzie do
mierzenia skuteczności treningu
Czy szkolenia to stracone pieniądze firmy? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale szkolenia, warsztaty i kursy to z pewnością duża część rozwoju pracownika w firmie. Pracodawcy motywują pracowników do rozwoju i planują uczestnictwo w różnych szkoleniach, chcąc poszerzyć ich kompetencje. Szkolenia zazwyczaj są finansowane w całości przez pracodawcę, a ten chciałby, aby wiedza, którą zdobędzie pracownik została wykorzystana w najlepszy sposób podczas wykonywania obowiązków, co przełoży się na efektywniejsze funkcjonowanie firmy.